Cieľom projektu Multikultúra a deti bola organizácia odborných seminárov v oblasti multikultúry pre deti základných škôl. Tolerancia a nediskriminácia, ako aj potláčanie rasizmu, ktoré sú základom dôstojnej spoločnosti. Plánované stretnutia boli zamerané na intelektuálny rozvoj detí žijúcich na území s národnostne zmiešaným obyvateľstvom a na elimináciu nežiaducich javov v multietnickej spločnosti. Cieľom projektu bolo usporiadať rad stretnutí s interetnickou tematikou, kultúrou a pomermi v rodinách. Účastníkmi boli deti maďarskej, rómskej a slovenskej národnosti. Okrem uvedených tém boli obsahom seminárov aj niektoré témy portálu www.minoritykids.sk s dôrazom na spoločnú kultúru. Stretnutia spájali obyvateľov regiónu Žitného ostrova, na ktorom majú svoje historické miesto rôzne národnosti, najmä Slováci, Maďari a Rómovia. Zaverecna_ vyskumna_sprava Multikultura _deti_KULTMINOR
Výstupmi projektu boli multikultúrne podujatia:
Uskutočnené podujatia:
- Maďarské deti a slovenské deti– Podunajské Biskupice(2021.6.23)
- Maďarské deti a rómske deti – Zlaté Klasy (2021.6.25)
- Slovenské, rómske a maďarské deti – Podunajské Biskupice (2021.6.28)
Projekt Tolerancia v Dunajskej Strede
Popis projektu v maďarčine nájdete na stránkach www.futureg.sk/tolerancia
A projekt bemutatása
A projekt eredményei multikulturális események voltak: – interetnikus szemináriumok – beszélgetések és viták a multikulturalizmusról, az események témái alapján:
- Roma gyerekek és a színes világ – Pozsonyi Duna utca (2021.6.23)
- Magyar gyerekek és roma gyerekek – Nagymagyar (2021.6.25)
- Szlovák, roma és magyar gyerekek – Pozsonypüspök (2021.6.28)
A találkozók célja a gyermekek megismertetése volt az általános jogaikkal, a nemzeti kisebbségekhez tartozó személyek jogaival és a többnemzetiségű társadalom megnyilvánulásaival.
Az események célja a multietnizmus fenntartása iránti érdeklődés bemutatása volt, valamint a kölcsönös tolerancia, a békés együttélés és a gyermekek és felnőttek közötti megkülönböztetés vagy rasszizmus felszámolásának szükségességének bemutatása. Ugyanakkor bemutattuk a gyerekeknek, hogyan működik a Minority Kids online projekt. A célcsoport 10 – 18 éves gyermekek, szülők, de tanárok is jelen voltak, akik nagyon fontosak a gyermeknevelés folyamatában. Az események révén rámutattunk azokra a valós veszélyekre, amelyek az intolerancia, a diszkrimináció újjáéledéséből és a konstruktív kommunikáció hanyatlásából fakadnak.